Управління процесами отримання виливків з заданими властивостями

ID: 6100
Elective discipline
Навчальна дисципліна професійної підготовки
Edition: 
2020.
Number of ECTS credits: 
4.50.
Final form of control: 
Exam.
Teacher: 
Number of classroom classes: 
30 годин лекційних занять,30 годин практичних занять.

Мета дисципліни - становлення комплексу знань, які необхідні для засвоєння різнорідних фізико-хімічних та металургійних процесів, що взаємодіють один з одним на різних етапах технології , формують виливків. Дисципліна націлює здобувачів на творче застосовування теорії та практики, розробки інноваційних процесів управління формоутворення виливка  та упровадження їх у виробництва .
 Завдання дисципліни:
- навчитися фундаментальним принципам та методам що лежать в основі процесів управління ливарними процесами;
- освоїть механізми утворення ливарних дефектів та навчитися методам їх усунення;
- вивчити технологічні методи утворення на всіх етапах виготовлення виливків.
При вивченні дисципліни увага концентрується на таких питаннях: фізико – хімічні  процеси, тепло-масообмін, теорія металургійних процесів, металознавство, теорія будови сплавів.

Основні результати навчання.
Збирати необхідну інформацію, використовуючи науково-технічну літературу, бази даних та інші джерела, аналізувати і оцінювати її, обирати оптимальні методи та здійснювати статистичний аналіз даних. Пропонувати нові технічні рішення з урахуванням цілей та ресурсних обмежень, економічних, екологічних, правових та без пекових аспектів, розробляти і застосовувати нові металургійні технології. Збирати необхідну інформацію, використовуючи науково-технічну літературу, бази даних та інші джерела, аналізувати і оцінювати її, обирати оптимальні методи та здійснювати статистичний аналіз даних.

Форми організаційного процесу та види навчальних занять
Л- лекційні заняття; ПР- практичні заняття; СРЗ- самостійна робота здобувача;МКР- модульна контрольна робота; К-консультація.

Тематика та види навчальних занять.

1 тиждень
Л.1.  Фізико-хімічні процеси поверхні стальних виливків при леткі в керамізовані форми. Механізм поверхневого окислення та обезвуглероживання  виливків.  Ізобарні потенціали реакцію окислення в керамічної формі . ПР1. Ізобарні потенціали реакцій окиснення вуглецю твердими оксидами.  СР3.,К.
2 тиждень
Л.2. Властивості мартенсітностаріючих сплавів при температурах заливання жидкого металу у форму ЛПТ. Технологія одержування композиційних виливків із порошков.ПР2 Вибір суміші порошків для одержування композиційного виливка температурна режим .СР3., К.

3 тиждень
Л.3 Композиційне виливки с регулюванням властивостей поверхневого шару. Структура  поверхневого шару. Вплив дефектів газів, ендо та екзогенних включень пригара на експлуатаційну надійність литва.ПР.3. Підвищення якості поверхні виливків; Регулювання теплофізичних властивостей ливарної форми; відсутність взаємодії між металом і формою. СР3,К.

4 тиждень
Л.4.Вплив пригару на властивість виливків та засоби боротьби з ним . Оцінка впливу на механічні характеристики, корозійну стійкість, теплопровідність, жаростійкість та механічний ПР4. Вивчення процесів на граніці метала-форми; зменшення фізико-хімічної взаємодії між ними СР3.К.

5 тиждень. 
Л.5. Гарячи тріщини в виливках аналіз уявлення цього дефекту :доперлитна усадка сплаву, податливість форм стрижней температурний інтервал формування тріщин . ПР5. Фактори впливу на горячі тріщини ,усадочне  раковини, ліквація, інтервал ліквідує - солідус, хімічний склад сплаві . СР3.К.
лаву под.

6 тиждень.
Л.6.Композійційне литво - засіб підвищення експлуатаційної надійності литих деталей. Застосування композиційних виливків для подальшого розвитку ливарного виробництва. Залежність якості композицією литва від отримання однорідної і керованої контактів зони елементів протікають складні фізико-хімічний процеси при нестаціонарному тепловому режимі. ПР.6. Особливості свіязей між елементами:механічні, адгезійні, діфузійні .СР3,К.

7 тиждень 
Л.7.Гази і неметалеві включення. Комплекс властивостей виливків визначаються кількістю та морфологією неметалевих включень. В залежності від характеру та природи включень ендогенних ступеня чистоти сплавів ,та їх газовмісту механічні –властивостеї  виливків істотно міняються П.Р.7. Вивчення факторів що виляють на форму розміри розташування кількість. Методи боротьби с цілими дефектом СР3,К. 

8 тиждень. 
Л.8. Методи впливу на процес формування виливка. При накладені зовнішнього впливу на рідкий метал і метал , що кристалізується ,інтенсифікуються процеси теплообміну і масо переносу. Це призводить до усунення газової та усадочної пористості, над рішення структури виливка поліпшення механічних властивостей металу ПР.8.Вивчення комплексного впливу повітряного тиску на кристалізацію і охолодження широко – інтервального магнієвого сплаву в поєднання зі спрямованого кристалізацію що створюється  зовнішніми холодильником МКР1. СР3.К.

9 тиждень.
Л.9. Лиття під тиском (ЛПТ0 є прогресивним методом виробництва виливків. Суттєвим недоліком цього методу є діфіцітность та дорожнечка легованих сталей для виготовлення оснастки. Вивчення реновацій утилізації та відновлення властивості інструментальної сталі багато рвазовим переплавом. ПР.9. Вивчення властивості сталі 40*5 МФС комплексними модифікування СР3.К.

10 тиждень. 
Л.10.  Процеси кристалізації і затвердження виливків в разових ливарних формах: швидкість ціх процесів є одним з основних факторів , що визначають якість литої деталі . Вивчаються фактори управління тепловідводом в разових формах ПР.10. Вивчення теплообмінних процесів в формах із кромомагнезиту і др.  СР3., К.
 
11 тиждень  
Л.11.Засоби підвищення ефективності ливарного виробництва . Технологічний вихід  придатного і коефіцієнта використання металу литих деталей е індикативний показник рівняння розвитку ливарного виробництва . Для підвищення цих показників необхідно створення нових  і вдосконалення вихідних технологічних процесів. ПР.11. Вивчення процесів формоутворення плавки і способам лиття та їх вплив  на зніження маси литих деталей , використання комп’ютерного моделювання і др. СР3,К.

12 тиждень
Л.12.Нанотехнології при виготовлені виливків . Властивості наночастинок . Механізм впливу наночастинок на виливки.
.ПР12.Засоби модифікування сплавів нанарозмірними частинами СР3,К.

13 тиждень
Л.13Іноваційні процесі виплавки сталі для фасонних виливків. Оцінка впливу технології плавки сталі в кислих та основних печах на технологічні та міцних характеристики виливків 
ПР13. Вивчення технологічних та організаційних нововведеній , що забезпечують підвищених ефективності електроплавкі сталі. СР3,К.

14 тиждень
Л.14. Пористі  метали  формоутворення пустот металу. Способи формування . Властивості пористих металів. Галузі застосування пористих матеріалів. 
П.Р.14. Композиційні виливки з нано наповнювачем із пористого алюміню СР3,К.

15 тиждень
Л.15. Стрижні, які легко видаляються.  Матеріали основи. Технологія виготовлення, галузі застосування, якість виливків 
ПР15.Геометрічна точність стрижнеї в залежності від технологічних параметрів виготовлення . МКК.№2.  СРК,к.

Самостійна робота

Самостійна робота складає 75 годин. розподіл самостійної роботи за видами навчальних робіт:
1) підготовка до лекційних занять-30хвилин
2)підготовка до практичних занять-15годин
3)підготовка до екзамену -30 годин

Процедура оцінювання
Система оцінювання рівня навчальних досягнень ґрунтується на принципах ЄКТС та є накопичувальною. Здобувачі впродовж семестру готуються до лекційних та практичних    занять, виконують дві модульні контрольні роботи. Для забезпечення оперативного контролю за успішністю та якістю рівня навчальних досягнень здобувачів вищої освіти дисципліна поділяється на два семестрові модулі. Кожний модуль оцінюється у максимально можливі 50 балів. Оцінювання модулю здійснюється накопичувальні системі:30 балів за МКР та 20 балів за захищені практичні роботи у  термін згідно з календарним графіком навчального плану. МКР1 модуль (8тижждень)и з ПР (1-8тиждень). МКР2: (15 тиждень) слагається  (9-15 теждень).

Умови допуску до підсумкового  контролю

До екзамену допускаються здобувачі вищої освіти, які виконали всі види навчальних елементів навчальної дисципліни на не менш ніж 60%. Екзамен відбувається за всіма тематичними (змістовими) модулями дисципліни.
Складання /перескладання екзаменів та КР відбувається за встановленим деканатом розкладом.

Політика освітнього процесу
Здобувач зобов’язаний своєчасно та якісно виконувати всі отримані завдання, відвідувати консультації викладача з метою з’ясування всіх не зрозумілих під час самостійної та індивідуальної роботи, питань. Такій підхід сприяє формуванню академічної культури та академічної доброчесності, здобуттю навичок самостійної роботи і формування відповідних компетентностей, як для успішного навчання на відповідному освітньому рівні, так і для майбутньої професійної діяльності.

Робота , яка виконана після встановлених викладачем термінів , неприймається .
Відсутність здобувача на екзамені або на МКР відповідає оцінці «0». 
Складання/перескладання екзаменів, КР відбувається за встановленим деканатом розкладом. 
Під час лекції  користуватися телефонами заборонено.
Заборонено використання будь-яких літературних джерел, конспектів лекцій, шпаргалок під час проходження модульних контролів та складання екзамену з дисципліни