16 серпня 2021 року

З 5 липня по 6 серпня на базі Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки в межах співпраці з Аргонською національною лабораторією США, проводилася спеціалізована програма підготовки українських студентів старших курсів спеціальності «143 Атомна енергетика» щодо ліцензування технології малих модульних реакторів. В групу для навчання були відібрані студенти Одеської політехніки (5 чол., Кафедра атомних електростанцій), Київської політехніки (4 чол.) та Львівської політехніки (2 чол.).

Навчання проводилося з метою формування у студентів розуміння проектних основ та підходів до безпечної експлуатації АЕС, зокрема основних технічних особливостей новітніх технологій (передусім американських NuScale та Holtec SMR-160), а також підходів до забезпечення ядерної та радіаційної безпеки ядерних енергоустановок, які вже впроваджено або плануються до впровадження в Україні.

Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки в рамках цієї програми надав технічну та наукову підтримку студентам, зокрема провідні експерти підприємства читали лекції з питань безпеки ядерних реакторів (англійською мовою), також за їх технічної підтримки та наставництва студенти – учасники програми обрали теми подальших досліджень із застосуванням технології малих модульних реакторів, розробили структуру та детальний зміст цих досліджень, які стануть основою їх подальших бакалаврських та магістерських кваліфікаційних робіт.

Нині частка атомної енергетики в енергобалансі країни складає понад 50 %, що є важливим чинником надійного енергозабезпечення споживачів. Зважаючи на плани розвитку атомної галузі України, зокрема щодо будівництва нових реакторів малої потужності, все більше виникає потреба у наявності кваліфікованого персоналу за цим напрямком.

Наступним літом планується продовження навчання відібраної групи студентів вже в провідних проєктних та наукових закладах США, які займаються саме проектуванням та виготовлення обладнання для малих модульних реакторів. Такий захід вже суттєво підвищив якість підготовки студентів та надав поштовх підвищенню інтересу до сучасних ядерних технологій, що розвиваються та втілюються в наше життя.