Теорія і методика роботи з молодіжними організаціями

ID: 8357
Elective discipline
Навчальна дисципліна професійної підготовки
Edition: 
2020.
Number of ECTS credits: 
6.00.
Contains calculation and graphic work
Final form of control: 
Exam.
Number of classroom classes: 
30 годин лекційних занять, 30 годин практичних занять, 14 годин лабораторних занять.

Анотація навчальної дисципліни

Мета дисципліни: знайомство майбутніх фахівців соціальної роботи з сучасними науковими підходами щодо розуміння сутності та ролі молоді у суспільних перетвореннях, а також опанування навичок щодо реалізації соціальної роботи з молоддю у різноманітних організаціях України. 
Завдання дисципліни: проектувати технологію соціальної роботи з молоддю для кожного конкретного випадку; створювати інноваційні технології соціальної роботи з неформальними молодіжними групами для вирішення практичних завдань; здійснювати заходи соціальної підтримки молоді та організації спільної діяльності. 

Основні результати навчання

Знати функціональну специфіку діяльності молодіжних громадських організацій, вміти застосовувати на практиці форми та методи соціально-педагогічної роботи з неформальними молодіжними групами.

 

Форми організації освітнього процесу та види навчальних занять

Л – лекційні заняття; ПЗ – практичні заняття; ЛЗ – лабораторні заняття; СРС – самостійна робота здобувача вищої освіти; РГР – розрахунково-графічна робота; МКР – модульна контрольна робота; К – консультації; Е – екзамен – підсумковий контроль здійснюється у формі усного екзамену.

Тематика та види навчальних занять

1 тиждень 
Л1. Молодь як об'єкт дослідження в соціальних дисциплінах.
ПЗ1. Методи  роботи з молоддю ЦСССДМ: соціальне інспектування, соціальний супровід.
СРС. К.

2 тиждень
  Л2. Молодь України - соціальний портрет.
ПЗ2. Ділова гра «Форми соціальної роботи з молоддю та дітьми».
ЛЗ1. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К.

3 тиждень
Л3. Основні проблеми становлення молоді в умовах сучасного українського суспільства.
ПЗ3. Знайомство з практичною діяльністю молодіжних організацій творчого спрямування (на прикладі театральної школи).
СРС. К.

4 тиждень
Л4. Молодь очима соціального працівника.
ПЗ4. Дебати «Організація дитячо-молодіжного дозвілля».
ЛЗ2. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К.

5 тиждень
Л5. Нормативно-правова основа діяльності громадських дитячих і молодіжних організацій.
ПЗ5. Знайомство з практичною діяльністю громадських організацій соціально-психологічної реабілітації (на прикладі Центру «Віра, Надія, Любов»). 
СРС. К.

6 тиждень
Л6. Молодіжні об'єднання в суспільній структурі.
ПЗ6. Знайомство з практичною діяльністю громадських організацій соціально-психологічної реабілітації (на прикладі Центру «Софія»). 
ЛЗ3. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К.

7 тиждень
Л7. Соціальна робота суспільних об'єднань із молоддю: перспективи співробітництва.
ПЗ7. Знайомство з практичною діяльністю молодіжних організацій під егідою церкви  (на прикладі молодіжного соціального центру «Дон Боско»).
СРС. К.

8 тиждень
Л8. Варіативність програм і напрями діяльності організацій.
ПЗ8. Знайомство з практичною діяльністю Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Одеської міської ради за допомогою метода фокус-групи.
ЛЗ4. SWOT-аналіз молодіжної організації.
МКР1. СРС. К. 

9 тиждень 
Л9. Життєві стратегії й «цільовий» інтерес молоді до участі в МО. 
ПЗ9. Знайомство з практичною діяльністю молодіжних організацій творчого спрямування (на прикладі дома дитячої та юнацької творчості).
СРС. К.

10 тиждень
Л10. Робота соціального педагога з неформальними молодіжними групами та об’єднаннями.
ПЗ10. Знайомство з практичною діяльністю Гуманітарного Центру позашкільної освіти і виховання.
ЛЗ5. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К.

11 тиждень
Л11. Державна молодіжна політика України.
ПЗ11. Презентація та проведення дитячого або молодіжного свята.
СРС. К.

12 тиждень
Л12. Участь громадських дитячих та молодіжних організацій у реалізації державної молодіжної політики.
ПЗ12. Презентація тренінгових занять.
ЛЗ6. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К. 

13 тиждень
Л13. Проект «Корпоративне Наставництво: люди можливостей»
ПЗ13. Дискусія «Центри підтримки молоді в СЖО»
СРС. К. 

14 тиждень
Л14. Інклюзивність та створення соціальних послуг для особливої молоді.
ПЗ14. Знайомство з ОБФ «Сонячні діти»
ЛЗ7. SWOT-аналіз молодіжної організації.
СРС. К. 

15 тиждень
Л15. Робота з молоддю під час пандемії (обмеження, програми та приклади).
ПЗ15. Круглий стіл «Фандрейзинг та проектний менеджмент для молоді»
МКР2. СРС. К. 

Індивідуальна робота

Виконується РГР. Тематика розрахунково-графічної роботи: «Інноваційна практика роботи з молоддю в громаді». 
Мета РГР: досліджувати та робити аналіз молодіжної організації застосовуючи інноваційні підходи практичного впровадження. 
І етап (1-3 тижні) - отримання завдання. 
ІІ етап (4-7 тижні) - написання теоретико-дослідницької частини. 
ІІІ етап (8-11 тижні) - виконання аналітичної частини та оформлення виконаної в повному обсязі роботи. 
IV етап (12 тиждень) – оформлення РГР відповідно до вимог ДСТУ. 
V етап (13-14 тиждень) – презентація та захист РГР. 

Самостійна робота 

Самостійна робота складає 106 годин. Розподіл самостійної роботи за видами навчальних робіт: підготовка до лекційних занять – 15 годин; підготовка до практичних занять – 30 година; підготовка до лабораторних занять – 16 годин; виконання РГР – 15 годин; підготовка до іспиту – 30 годин.

Процедура оцінювання

Система оцінювання рівня навчальних досягнень ґрунтується на принципах ЄКТС та є накопичувальною. Дисципліна поділяється на два семестрові модулі. Здобувачі протягом семестру готуються до лекційних та практичних занять, виконують 2 модульні контрольні роботи та виконують РГР. Модульні контрольні роботи № 1 та № 2 виконуються у письмовій формі. Максимальна оцінка за її бездоганне виконання становить 20 балів. Модульна робота складається з теоретичної частини та практичної частини. Кількість тестових запитань у першому та другому модульному контролі – 25. Теоретичних питань 5, які оцінюються в 1,5 бала кожне. Тестових завдань 20 і вони оцінюються в 1 та 0,5 балів. Накопичувальна частина дисципліни складається з суми балів, отриманих слухачем за результатами поточного контролю, підготовки до практичних занять і виконання РГР. Кожний модуль оцінюється у максимально можливі 50 балів:
Семестровий модуль № 1
ПЗ1-ПЗ8: Оцінка за виконання – 15 балів
ЛЗ1-ЛЗ4: Оцінка за виконання – 10 балів
РГР (1-2 етап): Оцінка за виконання – 5 балів
МКР1. Модульна контрольна робота – 20 балів (8 тиждень). Перескладання можливе протягом 8–10 тижнів за розкладом консультацій.
Семестровий модуль № 2
ПЗ9-ПЗ15: Оцінка за виконання – 15 балів
ЛЗ5-ЛЗ7: Оцінка за виконання – 5 балів
РГР (3-4 етап): Оцінка за виконання – 5 балів
РГР (5 етап): Оцінка за виконання – 5 балів.
МКР2. Модульна контрольна робота – 20 балів (15 тиждень).
Максимальна оцінка за повний обсяг виконаних навчальних елементів дисципліни – 100 балів. Підсумковим контролем з дисципліни є усний екзамен, білет до якого складається з теоретичної частини (2 запитання) та практичної частини, що складається у вигляді звіту або презентації результатів дослідження. Максимальна оцінка за правильні відповіді на всі питання екзаменаційного білету становить 100 балів. Бали розподіляються наступним чином: 40 балів – теоретична частина та 60 балів – практична. За бездоганну відповідь на кожне теоретичне питання здобувач отримує 20 балів. При цьому відповідь є бездоганною, якщо здобувач повністю розкрив суть питання, послідовно і логічно його доповів, обґрунтував висновки, навів визначення, приклади, проілюстрував відповідь необхідною і достатньою кількістю записів. Якщо здобувачем наведено лише коротке формулювання поняття/твердження, він отримує 10 балів. Якщо разом з формулюванням наведені приклади використання поняття/твердження для рішення відповідних завдань, здобувач отримує 15 балів. За бездоганне виконання завдання практичної частини здобувач отримує – 60 балів. При цьому виконання практичного завдання вважається бездоганним, якщо отримана правильна кількісна відповідь на поставлене питання чи наведено обґрунтований доказ запропонованого твердження, висновку, властивості, тощо. Екзамен вважається не складеним, якщо здобувач  отримав незадовільну оцінку.
Опис оцінювання виконання РГР. Семестровий модуль № 1 1. Формулювання постановки завдання для РГР – 2 бали (1-3 тиждень). 2. Застосовування теоретичних положень для обґрунтування проведення дослідження відповідно до поставленого завдання – 3 бали (4-7 тиждень). Семестровий модуль № 2 3. Обґрунтування одержаних результатів розрахунків та їх інтерпретація, оформлення РГР – 5 балів (8-12 тиждень). 4. Презентація та захист роботи – 5 балів (13-14 тиждень). Максимальна оцінка за РГР – 15 балів.

Умови допуску до підсумкового контролю

До іспиту допускаються здобувачі вищої освіти, які виконали всі види навчальних елементів навчальної дисципліни на не менш, ніж на 60 %. Іспит відбувається за всіма тематичними (змістовними) модулями дисципліни. Складання/перескладання іспитів організується за встановленим методичним відділом розкладом.

Політика освітнього процесу

Здобувач зобов’язаний своєчасно та якісно виконувати всі отримані завдання, відвідувати консультації викладача з метою з’ясування всіх не зрозумілих під час самостійної та індивідуальної роботи, питань. Дотримуватись принципів академічної доброчесності.

Викладач на першому аудиторному занятті надає повну інформацію щодо усіх складових дисципліни, роз’яснює кількісне та якісне наповнення змістовних модулів, рекомендує відповідну фахову літературу, інформує щодо критеріїв оцінювання рівня навчальних досягнень здобувача з усіх видів та форм навчання та термінів контрольних заходів. Викладач зобов’язаний здійснювати консультації відповідно до затвердженого завідувачем кафедри, графіка консультацій.

Всі види домашніх завдань та завдань практичних занять, які виконано після встановлених графіком навчального процесу та викладачем термінів вважаються «не зарахованими» та отримують, відповідно, оцінку «0». 

Відсутність здобувача під час складання іспиту відповідає оцінці «0».

Текст розрахунково-графічної роботи подається на перевірку на 8 та 14 тижні. У випадку, якщо РГР не подається здобувачем вчасно та не пройшла перевірки на антиплагіат, робота не може бути допущена до захисту. Не виконання здобувачами РГР та відсутність під час захисту РГР відповідає оцінці «0». 
 
Складання/перескладання модулів, іспиту - за встановленим деканатом розкладом.
 
Під час Л, ПЗ, МКР, РГР, Е здійснювати телефонні дзвінки забороняється.

Заборонено використання будь-яких літературних джерел, конспектів лекцій, шпаргалок під час проходження модульних контролів та іспиту з дисципліни.